راهکار برای صرفه‌جویی در مصرف آب

۱۵ راهکار برای صرفه‌جویی در مصرف آب

کشور ما در منطقه ای خشک در خاورمیانه جای گرفته و از این جهت بیش از سایر نقاط دنیا در معرض خشکسالی قرار دارد. برای مقابله با بحران جهانی کمبود آب، بهترین راه صرفه جویی است. روش های مختلفی برای کنترل مصرف آب مطرح شده که ما در این مقاله از سایت نیکان پلاستیک قصد داریم 15 راهکار برای صرفه‌جویی در مصرف آب را بررسی کنیم.

  1. زمانی که ظروفتان را می‌شویید، آب را باز نگذارید، می‌توانید هر دو لگن را پر از آب کنید و برای دو بار شستشوی ظرف‌هایتان از آن استفاده کنید.
  2. کولرهای آبی را هرساله بررسی کنید تا در مشکل هدر رفت آب آن‌ها برطرف گردند.
  3. سیستم‌های آبیاری چمن را به‌گونه‌ای باید تنظیم کرد که تنها چمن‌ها آب بخورند نه خیابان! برای آبیاری بهتر می‌توانید سیستم آبیاری قطره‌ای برای حیاط و فضای سبز خود راه‌اندازی کنید.
  4. ماشین ظرف‌شویی و لباسشویی باید زمانی روشن شود که کاملاً پرشده باشد؛ این کار باعث می‌شود 400 گالن آب در طول ماه هدر نرود.
  5. در زمان مسواک زدن آب را ببندید، شاید باورتان نشود اما آبی که در مدت 2 دقیقه جاری است، می‌تواند نیاز یک فرد را برای دو روز تأمین کند!

راهکار برای صرفه‌جویی در مصرف آب

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

6. گیاهان خود را در فصولی بکارید که آبیاری کمتری نیاز دارند؛ این گیاهان می‌توانند در فصل بهار و پاییز کاشته شوند.

7. اگر نیاز به آب سرد برای هر فعالیتی دارید، لزومی ندارد آب را آن‌قدری باز بگذارید تا سرد شود! بهتر است یک پارچ آب‌خنک در یخچال نگهداری کنید.

8. برای آنکه درختان حیاط شما آب کمتری در طول روز نیاز داشته باشند، بهتر است آبیاری آن‌ها را به صبح زود و شب موکول کنید تا به دلیل گرمای هواآب زیادی از دست نداده و به آبیاری بیشتر نیاز نداشته باشند.

9. به‌جای آنکه پیاده‌رو و محل جلوی درب خانه خود را با آب بشویید، بهتر است از جاروب استفاده کنید. با این کار 80 بشکه آب از هدر رفت نجات‌یافته است.

10. برای کاهش فشار آب از سردوشی حمام و هدر رفت آب بهتر سردوشی را تغییر دهید تا آب کمتری از آن خارج شود.

11. آبی که با آن سبزی می‌شویید دور نریزید، این آب را برای آبیاری گل‌هایتان استفاده کنید.

12. چمن‌های داخل باغچه زمانی به آبیاری نیاز دارند که اگر بر روی آن‌ها راه بروید ردپایتان رویشان بماند، در غیر این صورت از آبیاری اضافه بپرهیزید.

13. وسایل جدید تا حد بالایی در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنند؛ به‌طور مثال ماشین لباسشویی جدید در هر بار استفاده 20 بشکه آب را ذخیره می‌کند.

14. زمان دوش گرفتن خود را به 5 دقیقه کاهش دهید و از این راه 1000 بشکه آب در یک ماه ذخیره کنید.

15.آب آکواریوم سرشار از نیتروژن و فسفر است که یک کود طبیعی برای گیاهان به‌حساب می‌آید؛ این آب را دور نریزید و برای گیاهان خود استفاده کنید.

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *