چند فایده استفاده از سرکه در شستن و نگهداری از لباس‌ها

چند فایده استفاده از سرکه در شستن و نگهداری از لباس‌ها

سرکه یکی از بهترین جایگزین‌ها برای مواد شویندهٔ شیمیایی است. استفاده از سرکه در شستن لباس موجب سفید‌شدن، روشن‌شدن، ازبین‌رفتن بوی بد و نرم‌شدن لباس می‌شود. استفاده از سرکه در ماشین‌های لباس‌شویی بی‌خطر و برای محیط ‌زیست نیز مفید است. برای شستن لباس‌ها می‌توانید از سرکه سفید تقطیرشده یا سرکه سیب استفاده کنید. سرکه با سست‌کردن نمک‌های روی یا کلرید آلومینیوم اثر می‌کند و بنابراین کثیفی به لباس شما نخواهد چسبید. به‌علاوه سرکه از خواص ضدباکتریایی هم دارد. اگر به استفاده از سرکه علاقه‌مند شده‌اید، در ادامه با نیکان پلاستیک همراه باشید تا شما را با کاربردها و مزیت‌های استفاده از سرکه در شستن لباس آشنا کنیم.

نکات مهم پیش از استفاده از سرکه در شستن لباس

پیش از استفاده از سرکه برای شستن لباس مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید. البته این حساسیت بسیار نادر است، ولی در بعضی از افراد وجود دارد.

همهٔ انواع سرکه دارای استیک‌اسید هستند که موجب روشن‌شدن، نرم‌شدن و ازبین‌رفتن بوی بد لباس‌ها می‌شود. سرکه سیب از آب سیب به دست می‌آید. میزان اسیدی‌بودن آن بین ۵ تا ۶ درصد است. رنگ سرکه سیب نیز زرد یا طلایی کهربایی است.

سرکه سفید یا تقطیرشده، از تخمیر مجدد الکل مقطر رقیق به دست می‌آید. این الکل را می‌توان از غلات یا نشاستهٔ ذرت، سیب‌زمینی، برنج یا جو تهیه کرد. معمولا میزان اسیدی‌بودن سرکه تقطیرشده از سرکه سیب کمتر و بین ۴ تا ۷ درصد است.

برای جلوگیری از لک‌شدن لباس بهتر است که سرکه را با مقداری آب رقیق کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که نباید از سرکه قرمز، سرکه قهوه‌ای یا سرکه بالزامیک برای شستن لباس استفاده کنید. این سرکه‌ها باعث لک‌شدن لباس می‌شوند.

برای شستن لباس همیشه از سرکه سفید تقطیرشده استفاده کنید، زیرا فاقد هرگونه تانین (رنگ‌های گیاهی طبیعی) است. این رنگ‌ها موجب لک‌شدن لباس‌ها می‌شوند. اگر از سرکه سیب استفاده می‌کنید، مقدار آن باید کمتر باشد و پیش از استفاده نیز آن را با آب رقیق کنید.

۱. روشن و سفیدکردن لباس‌ها

می‌توانید از سرکه برای سفیدکردن لباس‌ها، روشن‌ترکردن لباس‌های سفید و پاک کردن لکه ها استفاده کنید. استیک‌اسید موجود در سرکه سفید به‌اندازه‌ای کم است که به پارچه صدمه‌ای نمی‌زند؛ درعین‌حال به‌اندازه‌ای قوی است که بقایای به‌جای‌مانده از صابون و مواد شوینده (مواد قلیایی) را حل می‌کند.

افزودن فقط نصف پیمانه سرکه به آب‌کشی نهایی، موجب روشن‌تر و شفاف‌ترشدن رنگ لباس‌ها می‌شود. می‌توانید سرکه سفید را در محفظهٔ مخصوص نرم‌کننده لباس بریزید یا آن را به‌صورت‌ دستی در ابتدای مرحله آب‌کشی اضافه کنید.

۲. ازبین‌بردن بوی بد

سرکه بوها را خنثی می‌کند و باعث می‌شود که لباس‌ها بوی تمیزی بدهند. سرکه می‌تواند بوهای ناشی از دود، حیوانات خانگی و عرق را از بین ببرد. باقی‌ماندن حوله‌ها یا انبوهی از لباس‌های مرطوب در سبد لباس یا ماشین لباس‌شویی، باعث رشد کپک و ایجاد بوی بد می‌شود.

برای ازبین‌بردن این بوی بد، ماشین لباس‌شویی را با آب‌ داغ پر کنید. سپس، دو پیمانه سرکه سفید را داخل ماشین‌ لباس‌شویی بریزید و با آن لباس‌ها را بشویید. بعدازآن، یک دور دیگر لباس‌ها را با مواد شوینده بشویید.

۳. ازبین‌بردن بوی زیربغل

یک بطریِ اسپری را با سرکه سفید رقیق‌نشده پر کنید و آن را در اتاق لباس‌شویی دم‌دست خود بگذارید. سپس، با آن بو و لکه‌های عرق روی لباس‌های قابل‌شست‌وشو را از بین ببرید. سرکه را به‌طور مستقیم روی پارچه، در قسمت داخل زیربغل، لباس اسپری کنید. بگذارید دست‌کم ۱۰ دقیقه روی لباس بماند و سپس لباس را داخل ماشین لباس‌شویی بیندازید.

۴. رهاشدن از بوی دود

اگر لباس شما بوی دود سیگار می‌دهد، از نصف پیمانه سرکه سفید در شست‌وشوی آن استفاده کنید. برای لباس‌های غیرقابل‌شست‌وشو که فقط باید خشک‌شویی شوند و چیزهایی مانند بالش و پرده، وان حمام را با آب بسیار داغ پر کنید و یک پیمانه سرکه در آن بریزید. لباس یا پرده را در بالای آب‌ داغ قرار دهید. سپس، در را ببندید تا بخار به الیاف پارچه نفوذ کند.

چند فایده استفاده از سرکه در شستن و نگهداری از لباس‌ها

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

۵. نرم‌کردن لباس‌ها

اگر به استفاده از نرم‌کننده‌های لباس موجود در بازار با عطرهای تند علاقه‌ای ندارید ولی می‌خواهید لباس‌های نرم‌تری داشته باشید، می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید. سرکه سفید نرم‌کننده‌ای طبیعی است که هیچ ماده‌ای را روی لباس‌ها به جا نمی‌گذارد.

فقط کافی است که در مرحله آب‌کشی نهاییِ لباس‌ها، نصف پیمانه سرکه سفید را داخل محفظهٔ نرم‌کننده لباس بریزید. اگر می‌خواهید لباس‌هایتان عطر ملایمی داشته باشند، می‌توانید چند قطره از روغن‌های اسانسی مانند روغن اسطوخودوس را به بطری سرکه اضافه کنید.

۶. کاهش کُرک و موی حیوان‌های خانگی

سرکه از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری می‌کند. بنابراین، با استفاده از آن کرک و موی کمتری به لباس‌های شما می‌چسبد. فقط افزودن نصف پیمانه سرکه سفید در مرحله آب‌کشی لباس‌ها، از چسبیدن کرک و موی حیوانات به لباس‌ها جلوگیری می‌کند. در مواردی که به‌طور تصادفی لباسی تیره را همراه حوله‌هایی که پرز می‌دهند می‌شویید، استفاده از سرکه موجب جلوگیری از چسبیدن کرک و پُرز حوله به لباس می‌شود.

۷. محوکردن خط سجاف

بچه‌ها خیلی سریع رشد می‌کنند. بنابراین، گاهی مجبور می‌شویم سجاف پایین شلوار (حاشیه دولاشده و دوخته‌شده لبه پایین لباس) را باز کنیم تا قد شلوار بلندتر شود. با این کار معمولا جای تای سجاف باقی می‌ماند.

وقتی طول لباسی را تغییر می‌دهید، برای رهاشدن از سوراخ‌های ریز به‌جای‌مانده در امتداد درز یا خط سجاف، می‌توانید پارچه سفیدی را با سرکه سفید مرطوب کنید و آن را زیر پارچه قرار دهید و پارچه را اتو کنید. با انتخاب دمای مناسب اتو و استفاده از پارچه مشبک محافظ اتو روی پارچه، از سوزاندن پارچه جلوگیری کنید.

۸. تمیزکردن اتو

گاهی رسوبات معدنی منافذ خروج بخار و اسپری آب اتو را مسدود می‌کنند. برای تمیزکردن اتو و ازبین‌بردن این رسوبات، محفظهٔ آب اتو را با محلولی شامل مقادیر مساوی از سرکه سفید و آب مقطر پر کنید. اتو را به‌صورت ایستاده روی سطحی مقاوم در برابر حرارت قرار دهید. سپس، اجازه دهید که اتو به‌مدت حدود ۵ دقیقه بخار کند.

وقتی اتو سرد شد، مخزن آب را با آب‌مقطر بشویید. دوباره مخزن اتو را پر کنید و آب را از درون منافذ روی لباسی کهنه بپاشید. درنهایت، لباس کهنه‌ای را چند دقیقه اتو کنید تا تمام رسوبات باقی‌مانده خارج شود. سپس از اتو برای لباس‌های خود استفاده کنید.

چند فایده استفاده از سرکه در شستن و نگهداری از لباس‌ها

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

۹. تمیزکردن ماشین لباس‌شویی

با گذشت زمان، بقایای صابون و رسوبات مواد معدنی در شیلنگ‌های ماشین لباس‌شویی جمع می‌شوند. این مسئله باعث کاهش جریان آب و عملکرد ماشین لباس‌شویی می‌شوند. برای برطرف‌کردن این مشکل می‌توانید، چهار بار در سال، ماشین لباس‌شویی خود را با سرکه تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *