نحوه ی تمیز کردن چسب از سطوح مختلف

نحوه از بین بردن چسب از هر سطحی

همه ما بعضی اوقات برای انجام کارهایمان کمی شلخته می شویم. هنگام کار با چسب ها، اپوکسی ها و … امکان ریزش و سرریز شدن وجود دارد و در نتیجه لکه هایی از چسب ایجاد می شود و باقی می ماند. با این حال، چسب های فوق العاده چند منظوره قدرتمند، با استفاده از موادی که معمولاً در کارگاه یا اطراف خانه شما یافت می شود، قابل برداشتن هستند. با آماده بودن برای واکنش سریع با دانش فنی، در وقت و سطح خود صرفه جویی کنید.

 

نحوه از بین بردن چسب از فلز

برداشتن چسب ناخواسته از فولاد، آلومینیوم یا سایر فلزات رایج نیاز به توجه دقیق دارد، اما لازم نیست یک چالش باشد. در اینجا چند نکته ساده برای حذف چسب از فلز آورده شده است.

1- همیشه با پاکسازی هرگونه آلودگی یا باقی مانده از محل با آب و پارچه شروع کنید. تمام تکنیک ها روی سطوح تمیز بهتر کار می کنند.

2- یک پارچه تمیز یا پنبه را در استون خالص خیس کنید. اگر استون خالص مفید نیست، پاک کننده لاک ناخن را امتحان کنید. پارچه یا پنبه را روی چسب فشار دهید تا حل شود. و آن را کاملاً پاک کنید.

3- سعی کنید آن را با چاقوی بتونه یا تیغ جدا کنید. با این تکنیک مراقب باشید تا از خراشیدن یا کشیدن فلز جلوگیری کنید. سعی کنید ابتدا چسب را با تمیز کننده خانگی همه کاره نرم کنید.

4- برای یک جایگزین سخت تر برای استون، الکل غیر طبیعی، مایعات سبک تر یا پراکسید هیدروژن را آزمایش کنید. از یک پارچه یا پنبه استفاده کنید، نگه دارید تا چسب حل شود، سپس پاک کنید.

نحوه ی از بین بردن چسب از فلز رنگ شده

از بین بردن چسب از فلز رنگ شده نیز فرایند مشابهی را دنبال می کند اما به حلال کمی قوی تری نیاز دارد.

دوباره، با یک سطح تمیز شروع کنید. سپس، محل مورد نظر را با یک روان کننده اسپری بپوشانید. بگذارید تا خیس بخورد و سطوح فراتر از چسب را بزنید و آن را پاک کنید. گاز مایع بوتان فندک نیز ممکن است این کار را انجام بدهد.

برای تراشیدن چسب از کارت پلاستیکی، چاقوی بتونه ی پلاستیکی یا چیزی با لبه ی تیز پلاستیکی استفاده کنید. از فشار محکم و ضربات نرم استفاده کنید تا اینکه چسب کاملاً پاک شود. برای برخی از سطوح ، مانند نمای خارجی اتومبیل، ممکن است بخواهید سطح آن را واکس بزنید.

نکته! برای جایگزینی ملایمتر برای این حلال های قدرتمند، همین روش را با استفاده از روغن نباتی امتحان کنید.

نحوه ی از بین بردن چسب از پلاستیک

برای از بین بردن چسب از پلاستیک نیاز است که شما در مورد پلاستیک خود اطلاعاتی داشته باشید. در صورت امکان، همیشه ابتدا هر محصولی را در یک نقطه ای که مشخص نیست آزمایش کنید تا واکنش آن را ببینید، زیرا درجه های مختلف پلاستیک واکنش متفاوتی نشان می دهند. برای هشدارها حتما دستورالعمل های محصول را بخوانید.

برای یک رویکرد ملایم، روغن نباتی یا مرطوب کننده ی پوست را امتحان کنید. از پارچه ای آغشته به آن ها استفاده کنید و آن را مرتباً آغشته به مرطوب کننده و یا روغن نباتی کرده و چسب را با آن اشباع کنید. بگذارید چسب خیس بخورد، سپس آن را با پارچه تمیز کنید. همچنین سرکه می تواند چسب سخت شده را از پلاستیک پاک کند. محل را فقط با سرکه سفید خیس کنید و سپس با استفاده از کارت اعتباری، کفگیر یا لبه ی تیزی آن چسب را جدا کنید.

نحوه ی پاک کردن چسب از شیشه

برای از بین بردن چسب از سطوح شیشه ای، ترکیبی از روش های دستی و شیمیایی را امتحان کنید. از وازلین، ناخن روب لهستانی، سرکه، و یا روغن (به تناوب، مواد مبتنی بر نفت مانند سس مایونز یا مارگارین) در این نطقه استفاده کنید. چسب را به طور کامل اشباع و با یک کاردک یا پد تمیز کننده از بین ببرید.

تمیز کردن چسب از پارچه

برای از بین بردن لکه های سرسخت چسب از روی پارچه، سعی کنید تا آنجا که می توانید چسب را بتراشید و با لمس ملایم پارچه را تمیز کنید، دقت کنید که پارچه پاره نشود. پارچه را یک شب در آب سرد خیس کنید.

پس از خیساندن، مقدار کمی مایع شوینده ی لباسشویی را روی چسب قرار بدهید و با یک برس نرم آن را ماساژ دهید. پارچه را به طور معمول در آب گرم بشویید. اگر چسب ادامه پیدا کرد، سعی کنید استون را روی یک پنبه بمالید و آن را درون لکه ی چسب بزنید. مراقب پارچه های ظریف باشید، زیرا استون می تواند باعث تغییر رنگ شود. دوباره آن را با آب گرم بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *