نحوه شستن تشک تخت در خانه

نحوه شستن تشک تخت در خانه

خواب یکی از مهمترین کارکردهای بدن است. با یک حساب سر انگشتی می توان دریافت که ما نزدیک به یک سوم از عمر خود را می خوابیم. به مرور زمان تشک تخت کثیف می‌شود و شستن و تمیز کردن آن سخت‌تر می‌گردد.

ممکن است یک تشک گرد و غبار و ذرات ریز را به خود جذب کنند و باعث حساسیت پوستی و حتی تنفسی شود. در بسیاری از موارد نیز ممکن است افراد دچار خارش، التهاب یا قرمزی پوست شوند و ندانند که دلیل آن ممکن است یک تشک کثیف باشد.  در این مقاله از سایت نیکان پلاستیک ساده‌ترین روش شستشوی تشک تختخواب در خانه را به شما معرفی می‌کنیم.

هر زمان که احساس کردید تشک نیاز به شستشو و نظافت دارد حتما جدی بگیرید! از طرفی هر سه یا چهار ماه یکبار تشک را برگردانید و از سمت دیگر آن استفاده کنید. در روزهای خوش آب و هوای سال نیز پنجره‌ی اتاق را باز کنید تا با ورود آفتاب تمام وسیله‌ها میکروب تکانی کنند.

روش شستن تشک تخت در خانه

قدم اول در شستن تشک، برداشتن روتختی و جدا کردن روکش یا کاور تشک (در صورت وجود) است. روتختی یا روکش تشک را باید به صورت جداگانه داخل ماشین لباسشویی بیاندازید. در قسمت تنظیمات، داغ ترین دمای ممکن را انتخاب کرده و از پودرهای با کیفیت استفاده کنید. یادتان نرود که چرخه خشک کردن ماشین را هم فعال کنید. با این روش تمام میکروب ها، حشرات ریز و کثیفی ها از روی کاور پاک خواهد شد.

پاک کردن و گندزدایی تشک تخت

گام بعدی برای تمیزی جاروبرقی است این کار تخت را گردگیری می کند از لوله جاروبرقی برای مکش گوشه های تخت استفاده کنید سپس جوش شیرین را بر روی تخت پاشیده تا لکه ها را پاک کند. برای آنکه بوی طراوت و تازگی بگیرد 5 قطره از روغن خوشبو کننده را درون جوش شیرین ریخته تا بوی عطر را به خود جذب کرده و لکه ها را دفع کند.

بگذارید جوش شیرین 30 دقیقه روی تخت بماند سپس دوباره تخت را جارو بکشید تا جوش شیرین ها کاملا پاک شوند سپس آن را در بیرون و در هوای آزاد قرار بدهید تا رطوبت آن گرفته شود و خشک شود اما در فصل گرما فقط کافیست که پنجره را باز گذاشته، پرده ها را کنار بزنید تا نورخورشید بر روی تخت بتابد و آن را خشک کند.

رای شستشوی تشک ها، یکی از راه های خوب شستشوی روکش تشک است، برای این منظور ابتدا روکش ها و روتختی ها را بشویید، با این کار بخش بزرگی از آلودگی ها برطرف می شود اما اگر تشک و تخت شما همچنان بو می دهد بهتر است به قسمت های عمیق تر بروید و تشک را بشویید.

نحوه شستن تشک تخت در خانه

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

برای این منظور به مواد و وسایل زیر نیاز دارید:

مسواک قدیمی یا اسفنج زبر

آب گرم ( دمای بالا)

مواد شوینده ضدعفونی کننده آماده

الکل سفید

اسپری

مایع شستشوی فرش آنزیم دار

تمیز کردن روکش ها:

برای شروع بهتر است بررسی کنید که تشک شما فنر دار است یا معمولی، استفاده از آب داغ به خوبی می تواند قارچ ها و باکتری ها را از بین ببرد اما، آب داغ به شدت به قسمت های فلزی و فنر ها آسیب می زند و موجب زنگ زدگی و پوسیدگی آنها می شود.

شستشوی تشک های فنر دار:

برای این منظور تشک را در تراس یا حیاط یا حمام قرار دهید و روی تشک آب داغ بریزید.

و بلا فاصله روی تشک ماده شوینده ضدعفونی کننده اسپری کنید و با اسفنج زبر کاملا تشک را بشویید و دوبار روی آن آب داغ بریزید.

می توانید این مرحله را دوبار تکرار کنید.

همچنین می توانید به جای شوینده ضد عفونی کننده آماده از سرکه سفید استفاده کنید.

سپس مانند مرحله شستشو با مواد شوینده ضدعفونی کننده، روی تشک مایع شوینده رقیق شده با آب بریزید و با اسفنج زبر کاملا تشک را بشویید.

سپس تشک را با آب گرم آب بکشید، دقت نمایید آبکشی باید به صورت اسپری کردن آن و خشک کردن آن با حوله است.

به هیچ عنوان تشک را زیر آب قرار ندهید زیرا تشک دچار پوسیدگی و فنرهای آن دچار زنگ زدگی می شود.

سپس در محیط باز و در معرض نور خورشید قرار دهید (نور خورشید نیز توانایی از بین بردن قارچ ها و میکروب ها را دارد.)

پس از خشک شدن کاملا تشک می توانید از آن استفاده کنید.

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *