قسمت هاي مختلف خانه را با اين روش گردگیری كنيد

قسمت های مختلف خانه را با اين روش گردگیری كنيد!!

منزل شما هر کجایی که باشد چه در مرکز شهر و چه در حومه‌های شهر گرد و غبار همیشه، همه جا هست.یا به عبارتی دیگر پیش نیاز تمامی اقدامات لکه بری در نظافت منزل گردگیری ساده و گرفتن خاک از سطوح مختلف است.منزل شما به طور حتم حداقل یک روز در میان نیاز به گردگیری دارد شما می‌توانید با یک گردگیری ساده به زندگیتان روح ببخشید. به یاد داشته باشید این کار به اصطلاح ساده هم برای خود راه و رسم و اصولی دارد.

در زمان نظافت و گردگیری خانه ممکن است اشتباهاتی داشته باشید که به وسایل شما آسیب زده یا مانع تمیزی خوب خانه شود.

روش اصولي نظافت و گردگيري قسمت هاي مختلف خانه:

ديوار
براي ديوارهاي رنگ روغني،بهتر است فقط از يک دستمال و آب سرکه استفاده کنيد. اگر رنگ ديوارها قابل شستشو است، محلول آب ولرم و صابون و مقدار کمي مايع سفيد کننده را با اسفنج روي ديوار بکشيد و با دستمال تميز پاک کنيد.
نکته: به هيچ عنوان نبايد از مواد پاک‌کننده استفاده کرد زيرا رنگ ديوار را از بين مي‌برد.

کف
برای تمیز کردن کف اول برويد سراغ بالاترين قسمت. بعد همين طور بياييد به سمت در.  بهتر است اول از خطوط ميان سراميک‌ها که احتمالا کدر شده است شروع کنيد. مي‌توانيد مقدار کمي ماده شوينده را به يک ليتر آب اضافه کنيد و بعد با اسفنج آن‌ها را تميز کنيد و بعد برويد سراغ سطح
نکته: گر مي‌خواهيد سراميک هاي‌تان خط نيفتد از مواد شوينده قوي و غليظ استفاده نکنيد.

فرش
اگر جايي براي شستشوی فرش هايتان نداريد، يک جارو برقي اساسي بکشيد تا گرد و غبارش برود و بعد شامپو فرش بزنيد واگر مي توانيد به سراغ قالي‌شويي برويد.

نکته: اگر مي‌خواهيد فرش‌تان سال‌ها براي‌تان بماند آن را به طور مداوم در معرض نورآفتاب قرار ندهيد.

کابينت‌ها
برای تمیز کرن کابنت ها کابين به کابين پيش رويد، کابينت را خالي کنيد، گرد و غبار و لکه‌هاي آن را بگيريد، بعد کف آن نايلون مخصوص کابينت‌ها را بيندازيد و بعد وسايل را دوباره در آن بگذاريد.

نکته: اگر کابينت‌هايتان ام دي اف است، بايد آن را با يک اسفنج مرطوب تميز کنيد و از مواد شوينده و اسکاچ استفاده نکنيد!

يخچال
اول از همه يخچال را از برق بکشيد و محتويات آن را کاملا بيرون بياوريد. براي شستشوي ديواره‌هاي يخچال از محلول جوش شيرين و آب استفاده کنيد تا هم جرم‌گيري شود و هم بوي بد يخچال برود. گرد و غبار پشت يخچال را هم فراموش نکنيد!

نکته: براي اين‌که يخ‌ها و برفک‌ها زودتر آب شود مي‌توانيد از سشوار استفاده کنيد، اما مراقب چکه چکه کردن آب باشيد.

تلويزيون
با يک دستمال خشک، غبارهايش را بگيريد و بعد با پنبه آغشته به آب و الکل صفحه تلويزيون را تميزکنيد.

نکته: بهتر است از دستمال حوله‌اي و پرزدار هم استفاده نکنيد.

قسمت هاي مختلف خانه را با اين روش گردگیری كنيد

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

پنجره، شيشه، آينه
براي بهتر پاک کردن شيشه‌ها، به جاي شيشه پاک کن مي‌توانيد از محلول آب و سرکه (2 قاشق غذاخوري سرکه) استفاده کنيد.

نکته: از زير کار در نرويد! خراش‌هاي نازک روي شيشه هم با مقداري خميردندان برطرف مي‌شود.

کمدها
اگرکمدهايي داريد که تا درش را باز مي‌کنيد همه چيز مثل آبشار مي‌آيد پايين، بهتر است داخل کمد هاي‌تان را هم صفايي بدهيد. بالاخره باطن هم بايد مثل ظاهر تميز باشد! معمولا در اين کمدها چيزهاي خاطره‌ساز و نوستالژيک زياد پيدا مي‌شود که مي‌بيني آدم را ساعت‌ها پاي کمد نشانده است.  بدانيد چيزهايي که اين همه سال دست نزديد را بقيه سال‌ها هم دست نخواهيد زد، پس بدهيد به نيازمندان و بقيه را هم تقسيم کنيد قسمتي براي انباري، قسمتي داخل کمد.

نکته: وسايلي را که از ديگران قرض گرفتيد را هم دسته کنيد تا حساب هاي‌تان قبل سال نو صاف شود!

لوازم برقي
جرم‌گيري و لکه‌گيري لوازم برقي را هم مي‌توانيد با محلول جوش شيرين بگيريد. با دستمال آغشته به محلول جوش شيرين سطح وسيله برقي را کاملا مرطوب کنيد و بگذاريد 10 دقيقه بماند و بعد با دستمال مرطوب و تميز آن را پاک کنيد و در نهايت خشک کنيد.

نکته: از الکل صنعتي هم مي‌توانيد استفاده کنيد، فقط مراقب پاک شدن مارک‌هاي لوازم‌تان باشيد.

لوسترها
يک دستمال نم‌دار براي تميز کردن لوسترها کافي است.

نکته: يک وقت نرويد از وايتکس و مواد شيميايي قوي استفاده کنيد ؛که آن وقت جلا و تازگي لوسترتان هم ازبين مي‌رود.

سينک ظرفشويی
براي داشتن سينک براق، سرکه را دست کم نگيريد. پارچه‌اي را به سرکه سفيد آغشته کنيد و بر سطح ظرفشويي بکشيد. هم چنين مي‌توانيد از دو پودر سفيد رنگ معجزه‌گر يعني جوش‌شيرين و نمک، استفاده کنيد. نمک خشک را روي سطح مربوطه بپاشيد و پس از نيم ساعت بشوئيد.

نکته: استفاده از پاک کننده‌هاي قوي جلاي زيادي به سينک آشپزخانه مي‌دهد، اما در درازمدت باعث کدر شدن آن هم مي‌شود.

گاز و لباسشويی
ديواره‌هاي گاز و لباسشويي را مي‌توانيد با استفاده ار محلول آب و جوش شيرين و يا هر مواد پاک‌کننده ديگر تميز کنيد. براي جلا دادن به اين دو وسيله مي‌توانيد از سرکه سفيد استفاده کنيد! مي‌دانيد که سرکه و چربي دشمن هم‌اند!

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

اشتباهات رايج گردگيري:

نظافت و خانه تكاني کار چندان جالبی نیست . گردگیری یکی از آن وظایف بی‌پایان و بی سپاس است. یک روز همه جا را گردگیری می‌کنید و چند روز بعد می‌بینید که همه جا دوباره پوشیده از گردو و غبار شده است. اگر چه نمی‌توانید برای همیشه از گرد و غبار خانه راحت شوید اما مواردی وجود دارد که انجام آن‌ها ممکن است تلاش‌های شما برای گردگیری را به هدر بدهد.

1- استفاده از گردگیر پَری
بدون هیچ شک و شبهه‌ای، این ابزار صرفاً گرد و خاک را از یک سطح جارو کرده و به سطح دیگری پخش می‌کند. به جای این کار از یک گردگیر ریزبافت یا برقی استفاده کنید که گرد و خاک را گرفته و در خود نگه می‌دارند، و برای اینکه مطمئن شوید که کارایی خود را حذف می‌کند، پس از گردگیری آن را بشویید یا عوض کنید.

2- چشم‌پوشی از محفظه‌های بخاری و کولر

این دریچه‌های روی دیوار و سقف، جذب‌کننده پنهان گرد و خاک هستند. اگر تمیز کردن آن‌ها را فراموش کنید، دمیدن هوا از آن‌ها می‌تواند اتاق شما را به سرعت پر از گرد و خاک کنند. یک دقیقه زمان بگذارید و هنگام جارو کردن اتاق با جاروبرقی، یا هر زمانی که می‌خواهید گردگیری کنید، با سر فرچه ای جاروبرقی این کانال های هوا را تمیز کنید.

3- گردگیری خشک
وقتی گرد و خاک خشک است، به سادگی به هوا بلند می‌شود و سخت تر می‌توان آن را پاک کرد. به پارچه یا گردگیر ریزبافت مقداری اسپری گردگیری بزنید تا تمیز کردن گرد و خاک ساده‌تر شده و نتیجه بهتری دریافت کنید.

4- اسپری کردن مستقیم محلول جلا دهنده به مبلمان
با این کار احتمال ایجاد لکه تار روی چوب وجود دارد که تمیز کردن آن دشوار بوده و در نهایت غبار بیشتری نیز جذب می‌کند. به جای این کار بر روی پارچه آن را اسپری کنید و به آرامی پارچه را به سطح لوازم بکشید. اگر ترجیح می‌دهید به خود لوازم اسپری بزنید مقدار کمی اسپری کنید و پس از گردگیری دوباره با یک پارچه تمیز آن را جلا دهید تا هر گونه باقیمانده مایع اسپری شده پاک شود.

5- فراموش کردن تعویض یا تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

فیلترهای جاروبرقی برای گرفتن گرد و خاک و ذرات ریز طراحی‌شده‌اند. فیلتر کثیف که منافذ آن مسدود شده باشد نمی‌تواند گرد و خاک را محبوس کند و آن را به هوا باز میگرداند. باید فیلتر را طبق توصیه کارخانه سازنده جاروبرقی تعویض یا تمیز کنید.

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *