علائم روی ظروف پلاستیکی چه معنا و مفهومی دارد؟

علائم روی ظروف پلاستیکی چه معنا و مفهومی دارد؟

امروزه بیشتر مردم نحوه استفاده صحیح از ظروف پلاستیکی را نمیدانند. لزوما همه ظروف پلاستیکی برای استفاده در مایکرووِیو یا نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر مناسب نیستند. قابلیت شست‌وشو در ماشین ظرف‌شویی را هم نباید پیش‌فرض بگیریم. همه اینها را می‌توانیم از علائم درج‌شده ته ظروف پلاستیکی بفهمیم.

علائم روی ظروف پلاستیکی (معمولا ته ظرف) به‌چشم می‌خورند که امروز درموردشان بیشتر توضیح می‌دهیم و به بررسی تک تک این علائم می پردازیم:

  • قابل‌استفاده برای مواد غذایی

قبل از هر چیز اول باید ببینیم که آیا ظرف موردنظر برای نگهداری مواد غذایی قابل‌استفاده‌ است یا نه. همه ظروف پلاستیکی که برای نگهداری غذا ساخته نشده‌اند! این علامتی که در تصویر بالا می‌بینید، شامل گیلاس و چنگال، نشان می‌دهد که ظرف موردنظر به‌طور خاص برای نگهداری مواد غذایی ساخته شده است.

  • فاقد بیسفِنول‌آ

BPA (بیسفِنول‌آ) نوعی ماده شیمیایی صنعتی است که در تولید محصولات پلاستیکی جنس پلی‌کربنات ازجمله ظروف نگهداری مواد غذایی و مایعات خوراکی (مثلا بطری آب) کاربرد دارد. گفته می‌شود که BPA می‌تواند از ظرف به ماده غذایی یا نوشیدنی داخلش راه پیدا کند.

اما گویا مواجهه مکرر بدن با این ماده شیمیایی اتفاق خوبی نیست و با عوارض احتمالی مختلفی خصوصا برای رده سنی کودکان در ارتباط است. ازاین‌رو ظروف پلاستیکی فاقد BPA گزینه کم‌خطرتری برای سلامتی به‌شمار می‌روند.

  • قابل‌استفاده در مایکرووِیو

ظروف دارای این نشان به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که بر اثر حرارت مایکرووِیو ذوب نمی‌شوند. حجم مواد شیمیایی‌ای هم که در معرض حرارت مایکرووِیو از خود آزاد می‌کنند بسیار ناچیز است. ظروف پلاستیکی فاقد این نشان از لحاظ قابلیت تحمل تابش مایکرووِیو تحت آزمایش‌های لازم قرار نگرفته‌اند و بنابراین بهتر است از حرارت‌دادن‌شان در مایکرووِیو خودداری کنید.

  • قابل‌استفاده در فریزر

ظروف پلاستیکی را همان‌قدری که نباید بی‌هوا در مایکرووِیو گرم کرد در فریزر هم نمی‌توان گذاشت. از بین ظروف پلاستیکی تنها آنهایی را می‌توانید برای نگهداری غذا در یخچال یا فریزر استفاده کنید که حامل نشان برفی‌شکل بالا باشند.

  • حداقل و حداکثر دمای قابل‌تحمل

عدد بالای کسر حداکثر و عدد پایین حداقل دمای قابل‌تحمل برای ظرف موردنظر را نشان می‌دهد.

  • قابل‌شست‌وشو در ماشین ظرف‌شویی

ظروف پلاستیکی را بدون چک‌کردن این علامت در ماشین ظرف‌شویی نشویید. اگر هم ظرف موردنظر از این علامت برخوردار بود، بهتر است که در طبقه بالای ماشین ظرف‌شویی شسته شود، چراکه اگر ظروف پلاستیکی را در طبقه پایین بچینید، ممکن است براثر حرارت المنت آب شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *