خواص، ویژگی و کاربرد پلاستیک در دنیای امروزی

خواص، ویژگی و کاربرد پلاستیک در دنیای امروزی

در دنیای امروز بیشتر افراد، در همه جا و تقریبا به صورت روزانه با پلاستیک تماس پیدا می کنند. پلاستیک ها به دلایل متعددی از جمله در دسترس بودن، تنوع بالا و هزینه کم یک محصول محبوب بین افراد جامعه است.

طیف وسیعی از مواد پلیمری را پلاستیک ها تشکیل می‌دهند که به معنای شکل پذیر بودن است و از کلمه یونانی (plastikos ) گرفته شده است، ریشه اصلی آن‌ ها نفت، گاز و زغال سنگ می ‌باشد و ساختار مواد آن نیز بر پایه ی عناصر شیمیایی همانند كربن، هیدروژن، اكسیژن ، نیتروژن ، كلر و گوگرد استوار است.

پس در تعریف کاملتر پلاستیک به دسته‌ای از مواد مصنوعی یا نیمه مصنوعی که از فرایند پلیمریزاسیون بدست می‌آیند گویند. پلاستیک جزء مواد مصنوعی است و به‌ صورت طبیعی یافت نمی ‌شود، می ‌توان آن را تحت فرایندهای حرارتی و مکانیکی به شکل‌های مختلف و گوناگون درآورد و این از مهم ترین خواص آنها است.

برای عرضه این محصول به بازار از مواد کمکی متعددی مانند مواد ضد بلوک، آنتی‌اکسیدان‌‌ها، عوامل ضد شکاف مثل پلی‌بوتادین‌‌ها، پایدارکننده‌های گرمایشی، لغزنده‌کننده‌ها، رنگ‌ها و تأخیر اندازهای شعله‌ وری از قبیل آنتمران آغشته می‌کنند.

کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره افراد جامعه:

امروزه بشر در ساخت بسیاری از کالا ها از پلاستیک استفاده می کند مانند ساخت عدسی ها و پنجره هواپیماها، حتی در ساخت وسایل زیادی مانند سطل،  لیوان،  مسواک، شانه، زنبیل، جعبه رادیو،  ترانزیستور و غیره استفاده می‌شود.

در هنگام خرید در دست هر کس یک کیسه یا کیف پلاستیکی به چشم می خورد. وجود پلاستیک حتی در جراحی و اتاق عمل نیز ضروری است.

چند ویژگی منحصر بفرد پلاستیک که آنها را در رده پرمصرف ترین مواد در جهان قرار داده است عبارتند از:

  • سبکی وزن محصولات پلاستیکی  نسبت به محصولاتی از جنس فلز باعث شده استفاده از آن در شرایط و مکان های مختلف امکان پذیر شود.
  • عایق بودن پلاستیک ها در برابر الکتریسته که موجب استفاده فراوان از این پلیمر در صنایع الکتریکی و الکترونیکی مانند روکش انواع سیم ها، کابل ها، وسایل و ابزار الکتریکی، ساخت انواع مختلف کلید، سرپیچ ، پریز و … شده است.
  • به دلیل شفاف بودن بعضی از پلاستیک ها، می توان آنها را جایگزین شیشه قرار داد.
  • به دلیل داشتن خاصیت رنگ پذیری می توان از پلاستیک ها درتولید قطعات استفاده کرد که نیاز به رنگ آمیزی نداشته باشد.
  • دارای قابلیت استفاده در شرایط جوی مختلف به دلیل مقاومت بالای برخی از این نوع پلیمرها
  • مقاومت بالا در برابر خوردگی مواد شیمیایی، ویژگی دیگری است که کاربرد آنها را در صنایع شیمیایی، غذایی و بهداشتی میسر نموده است.
  • عایق بودن در برابر حرارت کاربرد این نوع پلیمر را افزایش داده، چرا که از آن در ساخت اشیایی که در مجاورت حرارت قرارگرفته، اما خود نباید گرم شوند مانند فرمان اتومبیل، دسته ظروف، میز، صندلی و … می توان استفاده کرد.
  • و همچنین ارزانی، سرعت بالای ساخت و قیمت پایین مواد اولیه نیز باعث استفاده گسترده از پلاستیک ها می شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *