مراقبت از اجاق گاز

۶ نکته برای مراقبت از اجاق گاز که عمر آن را افزایش می‌دهد

اجاق گاز از وسایل پراستفاده در آشپزخانه است. غذایی که هر روز در کنار عزیزانمان صرف می‌کنیم، در درجه اول، نیازمند وجود این وسیله است. اجاق گازها طراحی نسبتا ساده‌ای دارند و اگر درست از آنها مراقبت شود، تا سال‌های سال قابل‌استفاده خواهند بود؛ اما بسیاری از ما از راهکارهای مناسب برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن مطلع نیستیم و نمی‌دانیم چطور باید این کار را انجام دهیم. اگر شما هم با این مشکل سروکار دارید، همراه ما باشید. در این۶ نکته برای مراقبت از اجاق گاز مطلب از وب سایت نیکان پلاستیک، ۶ نکته برای مراقبت از اجاق گاز را به شما معرفی خواهیم کرد که عمر آن را افزایش می‌دهند.

شش نکته برای مراقبت از اجاق گاز که عمر آن را افزایش می‌دهد

۱. جلوگیری از سرریزشدن و پاشیدن مواد غذایی و خوراکی‌ها بر روی اجاق گاز

همه ما می‌دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است. اولین و شاید مهم‌ترین نکته‌ای که برای مراقبت از اجاق گاز باید به ذهن بسپارید به همین مسئله مربوط است. بهتر است به‌شکلی از اجاق گاز خود مراقبت کنید که تا حد امکان کمتر به تمیزکاری نیاز پیدا کند. برای محقق‌کردن این هدف باید از سرریزشدن مواد غذایی و خوراکی و پاشیدن آنها روی اجاق گاز جلوگیری کنید؛ اما چگونه؟ با تهیه قابلمه و ماهیتابه‌هایی که عمق بیشتری دارند و مواد غذایی و خوراکی به‌سادگی‌ از آنها به بیرون راه پیدا نمی‌کند.

۶ نکته برای مراقبت از اجاق گاز

 

۲. تمیزکردن سریع آثار لکه و چربی از روی اجاق گاز

وقتی آشپزی می‌کنید، حتما اجاق گاز شما لک خواهد شد و دیر یا زود آثار چربی و لکه‌های دیگر را نیز بر آن مشاهده خواهید کرد. جلوی این مشکل را نمی‌توان گرفت؛ اما خبر خوب این است که اگر سریعا اقدام به تمیزکردن لکه‌ها کنید، کارتان خیلی راحت‌تر خواهد شد؛ یعنی به‌محض لک‌شدن اجاق گاز، اسفنج یا دستمال نم‌داری را بردارید و لکه‌ها را از روی اجاق گاز پاک کنید.

تمیزکردن اجاق گاز بعد از هر بار استفاده را تبدیل به عادت خود کنید. با انجام این کار، دیگر برای تمیزکردن لکه‌ها و چربی‌های قدیمی و ماندگار به دردسر نخواهید افتاد.

۳. استفاده‌نکردن از مواد و پودرهای ساینده برای تمیزکردن اجاق گاز

نکته دیگری که برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش عمر آن باید به ذهن بسپارید این است که برای پاک‌کردن لکه‌های قدیمی و ماندگار، به‌جای آنکه سریعا به‌سراغ استفاده از مواد و پودرهای ساینده بروید، به روش‌های بهتری فکر کنید. برای پاک‌کردن این لکه‌ها می‌توانید کمی ماده شوینده را با آب ترکیب کنید یا محلولی درست کنید که نیمی از آن سرکه و نیم دیگر آب باشد؛ سپس اسفنجی را به یکی از این دو آغشته کنید و شروع به تمیزکردن لکه‌های قدیمی کنید. حال هرچه لکه‌ها قدیمی‌تر و ماندگارتر باشند، تمیزکردن آنها هم دشوارتر خواهد بود.

هر کاری می‌کنید، اجازه ندهید استفاده از مواد و پودرهای ساینده برای ازبین‌بردن این لکه‌ها شما را وسوسه کند. استفاده از اینها شکاف‌ها و خراش‌های کوچک و نامحسوسی روی سطح اجاق گاز به وجود می‌آورد و دفعه بعدی که چیزی روی گاز بریزد، داخل این شکاف‌ها را پر می‌کند و تمیزکردن اینها، به‌مراتب دشوارتر خواهد بود.

۴. مراقبت از اجاق گاز با تمیزکردن چند وقت یک بار قسمت‌های مختلف

پیش‌تر گفتیم برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن بهتر است پس از هر بار استفاده، آن را تمیز کنید. این نوع تمیزکردن برای قسمت رویی اجاق گاز مناسب است که کاملا دیده می‌شود و در دسترس است؛ اما قسمت‌های دیگری هم هستند که معمولا از دید ما پنهان می‌مانند و به‌مرور، لکه‌ها و آثار آلودگی و چربی در آنها جمع می‌شود، جاهایی مثل زیر دستگیره‌های اجاق گاز یا زیر سرشعله‌ها.

۶ نکته برای مراقبت از اجاق گاز

 

روش مناسب برای تمیزکردن قسمت فلزی روی اجاق گاز

برای تمیزکردن قسمت فلزی روی اجاق گاز، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ظرف‌شویی را از آب داغ پر کنید؛
  2. کمی مایع شوینده به آب داغ اضافه کنید تا اندکی کف کند؛
  3. قسمت‌های فلزی روی اجاق گاز را داخل آب ظرف‌شویی غوطه‌ور کنید و بگذارید به‌مدت چهل دقیقه در آن بمانند؛
  4. پس از گذشت این مدت‌زمان، با اسفنج، آثار لکه‌ها و آلودگی‌ها را از روی این قسمت‌های فلزی پاک کنید.

بنابراین نکته دیگری که برای مراقبت از اجاق گاز باید رعایت کنید تمیزکردن گاه‌به‌گاه این قسمت‌های دور از دسترس است. چند وقت یک بار دستگیره‌ها را جدا کنید، سرشعله‌ها را بردارید و زیر آنها را با اسفنج آغشته به آب و مایع شوینده (یا محلول نصف آب و نصف سرکه) تمیز کنید. قسمت فلزی روی اجاق گاز را هم بردارید و آن را جداگانه تمیز کنید.

۵. تمیزکردن سرشعله‌ها برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن

اگر مجراهای سرشعله‌ها گرفتگی پیدا کنند، اجاق گاز شما آن طور که باید‌وشاید کار نخواهد کرد و به مشکل بر خواهید خورد. برای پیشگیری از دردسرسازشدن این مسئله، بهتر است چند وقت یک بار سرشعله‌ها را تمیز کنید. برای تمیزکردن سرشعله‌ها نیز آنها را مثل قسمت فلزی روی اجاق گاز، در ترکیب آب و مایع شوینده غوطه‌ور کنید (بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه). بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که پس از گذشت این مدت‌زمان، مدتی نیز سرشعله‌ها در محلول آب و سرکه غوطه‌ور شوند. به این شکل، هرگونه گرفتگی در مجراهای آنها باز خواهد شد و کاملا تمیز می‌شوند.

۶. خودداری از ریختن مستقیم آب بر روی اجاق گاز

فکر اینکه آب را مستقیم روی اجاق گاز بریزیم و حسابی آن را تمیز کنیم وسوسه‌برانگیز است و متأسفانه خیلی‌ها این کار را انجام می‌دهند، در حالی که اشتباه است. آبی که روی اجاق گاز ریخته می‌شود ممکن است به مجراها و لوله‌های داخل اجاق گاز نفوذ کند و در کارکرد سیستم برق‌رسانی و قسمت‌های دیگر خلل وارد کند.

برای تمیزکردن اجاق گاز، اسفنج نرمی را بردارید، آن را به ترکیب آب و مایع شوینده یا محلول نصف آب و نصف سرکه آغشته کنید و روی اجاق گاز بکشید. این هم نکته دیگری است که برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن باید مدنظر داشته باشید.

مراقبت از اجاق گاز با تمیزکردن آن طی روندی منظم

بهترین کار برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن، تمیزکردنش پس از هر بار استفاده است. به این صورت، به آثار لکه‌ها و چربی‌ها اجازه ماندگارشدن نخواهید داد و در آینده، برای تمیزکردن این لکه‌های سرسخت به دردسر نخواهید افتاد. در کنار این مسئله، نکات ذکرشده در این مطلب را رعایت کنید و با انجام این کارها، تا سال‌های سال بدون هیچ مشکل و مسئله‌ای از اجاق گازتان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *