چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد

چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد

قطعا شما هم از مزایا و استفاده های سرکه برای تمیز کاری در خانه بسیار شنیده اید و احتمالا  شماهم برای تمیزی بسیاری از لوازم خانگی از سرکه استفاده می کنید اما گاهی این روش های خانگی می تواند آسیب جدی به لوازم خانگی شما وارد کند، پس در استفاده از آن دانستن چند نکته بسیار ضروری است.با نیکان پلاستیک تا آخر این مقاله همراه باشید.

جاهایی که نباید از سرکه استفاده کرد

گاهی پاک کننده ها می توانند آسیب جدی به لوازم خانگی و سایر وسایل وارد کنند. اگر در گوگل نحوه تمیز کردن هر چیزی را سرچ کنید، احتمالا استفاده از سرکه سفید مقطر توصیه می شود. سرکه سفید مقطر 5 درصد اسیدیته که با آب رقیق می شود، به عنوان یک محصول شگفت آور تمیز کننده غیر رسمی شناخته می شود که کاربرد آن از بین بردن باکتری ها و حل کردن رسوبات آب سخت است و مقداری از هزینه محصولات پاک کننده های برند را کاهش خواهد داد اما لازم نیست تمام این مبالغات را باور کنید.

چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد

  • اتوی لباس

استفاده از سرکه برای تمیز کردن محفظه داخلی اتو ممکن است که باعث گرم شدن عنصر گرمایش و آسیب داخلی دستگاه شود. اکثر اتوهای بخار دارای یک پوشش محافظ در داخل محفظه هستند که اسید این لایه را از بین برده و در پی آن قطعات فلزی اتو را نیز از بین خواهد برد.

بهترین روش برای تمیزکردن اتو به مدلی که دارید بستگی داشته که در کتابچه راهنمای آن توصیه هایی ذکر شده است.

  • میز های پیشخوان

اگر می خواهید میزهای سنگی خود را زیبا جلوه دهید به دنبال سرکه نباشید زیرا اسید سرکه سنگ طبیعی مانند گرانیت، مرمرو آذرین را می خورد و همچنین باعث می شود سنگ درخشش خود را از دست داده و حفره هایی در آن ایجاد کند.

در عوض توصیه می شود که میز ها را با اسفنج یا حوله ی ظروف آغشته به مواد شوینده ملایم پاک کنید. برای از بین بردن لکه های سرسخت نیز فقط از پد اسکراب پلاستیکی استفاده کنید.

  • ماشین ظرفشویی

شاید شنیده باشید که سرکه به از بین بردن رسوب آب سخت و بوهای ماندگار ماشین ظرفشویی کمک می کند. حتی برخی از افراد از سرکه به عنوان کمک شستشو استفاده می کنند.

طبق آزمایشی که در این باره انجام شد ، سرکه کمکی به از بین بردن رسوب ماشین ظرفشویی نکرده است ! بنابراین بهتر است از پاک کننده های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

سرکه نه تنها در ازبین بردن رسوب آب بی تاثیر است بلکه تولید کنندگان ماشین ظرفشویی هشدار می دهند که اسید استیک می تواند قطعات لاستیکی آن را از بین ببرد.

  • صفحات الکترونیکی

سرکه در تمیز کردن لکه های صفحات الکترونیکی عالی است اما هرگز از آن در صفحه الکترونیکی چون رایانه ، تلفن همراه، تبلت یا تلویزیون استفاده نکنید زیرا ممکن است که به لایه ضد انعکاس صفحه آسیب برساند و حتی قدرت لمس را دراین صفحات کاهش دهد. به جای آن از اسفنجی نرم یا پارچه ای نمدار استفاده کنید. برای لکه های سرسخت نیز از محلول صابون که با آب رقیق شده است استفاده کنید اما توجه کنید این محلول را مستقیم روی صفحات الکترونیکی نکشید و روی یک پارچه بریزید.

  • کفپوش

بسیاری از تولید کنندگان کفپوش ها در مورد استفاده سرکه برای تمیز کردن کفپوش های چوبی هشدار می دهند.

سرکه ای که رقیق شده باشد می تواند لایه محافظتی چوب را از بین ببرد (این مورد در مبلمان چوبی نیز صدق می کند). برای تمیز کردن کفپوش های چوبی از محلول های مخصوص استفاده کنید.

  • چاقو ها

سرکه را باید از فلزات دور کرد خصوصا ابزارهایی که دارای لبه هایی تیز هستند مانند چاقوهای آشپزخانه. از دیگر فلزات رایج در آشپزخانه که باید از سرکه دور نگه دارید آلومینیوم و مس است. بهترین گزینه برای تمیز کردن فلزات و موارد ذکر شده ، مایع ظرفشویی و آب گرم است.

چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

  • لوازم کوچک

سطوح پلاستیکی و شیشه ای موجود در اکثر وسایل کوچک آشپزخانه مانند مخلوط کن ها، دستگاه های قهوه ساز و توسترها به راحتی با سرکه تمیز نمی شوند بلکه این قطعات پلاستیکی و فلزی توسط سرکه خورده می شوند. انواع مختلفی از فولاد ضدزنگ وجود دارند اما معمولا برای وسایل کوچک لوازم کم کیفیتی استفاده می شود که مقاومت کم تری در برابر زنگ زدگی دارند که توسط اسید تحریک می شوند. برای تمیزکردن این وسایل از صابون ظرفشویی رقیق شده با آب استفاده کنید.

  • ماشین لباسشویی

گاهی اوقات از سرکه به عنوان نرم کننده پارچه یا برای ازبین بردن لکه ها و بو در لباسشویی استفاده می شود اما بدانید که سرکه همانند ماشین ظرفشویی می تواند به قطعات لاستیکی و شلنگ ماشین لباسشویی آسیب برساند تا جایی که باعث نشت شود زیرا به واشر های مخصوص بارگیری آسیب می رساند.

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *