زمان نگهداری انواع مواد غذایی در یخچال و فریزر

زمان نگهداری انواع مواد غذایی در یخچال و فریزر

گاهی عدم آگاهی از زمان نگهداری مواد غذایی در یخچال موجب خرابی مواد غذایی شده بهتر است قبل از فریز کردن و نگهداری آن ها از مدن زمان نگهداری مواد غذایی اطلاع داشته باشید.

غذاهای پخته شده را تا چه مدت می توان در یخچال نگهداری کرد ؟

باقی مانده مواد غذایی نباید بیشتر از 24 ساعت در یخچال نگهداری شود و بهتر است قبل از زمان گفته شده مصرف شوند. با نگهداری بیش از 24 ساعت در یخچال ،امکان رشد میکروب فراهم می شود. به غذاهای نگهداری شده در یخچال، قبل از مصرف باید حرارت داده شود. عدم توجه به موارد ذکر شده شاید در کوتاه مدت، مشکل خاصی ایجاد نکند اما در طولانی مدت، افراد را دچار آلودگی های غذایی خواهد کرد.

نگهداری طولانی مدت غذای طبخ شده در فریز ،از فاسد شدن آن جلوگیری می کند، اما نباید فراموش کرد ارزش غذایی که با مواد غذایی تازه طبخ و مورد استفاده قرار می گیرند بسیار بیشتر از غذای فریز شده است. در این بخش از وب سایت نیکان پلاستیک در مورد این مضوع مهم توضیح خواهیم داد.

مدت نگهداری غذاهای پخته شده در یخچال

فضای یخچال محلی مناسب برای رشد و تکثیر کپک و باکتری است. برای از بین رفتن برخی باکتری ها باید درجه سرمای یخچال را روی 4 درجه سانتی گراد تنظیم کرد .اما با این وجود برخی از باکتری ها می توانند در دمای پائین تر نیز رشد کنند. دما، مواد مغذی، هوا و رطوبت باعث رشد باکتری ها در درون یخچال می باشد . اگر غذایی کپک بزند به راحتی می تواند به مواد غذایی دیگر منتقل شود.

هوای گرم درون یخچال باعث نفوذ تخم حشرات یا تخم انگل ها به غذا می شود.از گذاشتن غذای گرم به درون یخچال خودداری کنید زیرا باعث می شود تا برای خنک نگه داشتن محیط داخل یخچال موتور بیشتر کار کند. اگه برای خنک کردن غذا عجله دارید ابتدا ظرف غذا را درون ظرفی پر از یخ یا آب یخ قرار دهید. برای تمیز کردن داخل یخچال ، هر دو هفته یکبار از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

گوشت خام نباید بیشتر از یک یا 2روز در یخچال نگهداری کرد . مدت زمان نگهداری گوشت پخته نیز نباید بیش از 4 روز باشد . برای نگهداری گوشت و مرغ باید از کیسه فریزر استفاده کنید . مواد غذایی نگهداری شده در یخچال با سرعت کمتری فاسد می شوند .حتی مواد غذایی فریز شده نیز میتواند در طولانی مدت دچار فساد شوند . این مواد غذایی اگر سمی نشوند باز هم طعم آنها تغییر خواهد کرد.

گذاشتن درپوش روی مواد غذایی اهمیت دارد ؟

برای نگهداری مواد غذایی همیشه از ظروف در دار استفاده کنید. در غیر اینصورت علاوه بر خشک شدن و جذب بوی مواد دیگر باعث انتقال آلودگی و جذب رطوبت می گردند که در نتیجه امکان رشد و تکثیر باکتری ها را فراهم می کنند.

منجمد کردن برنج پخته نیز توصیه نمی گردد

فریز کردن غذاهای پخته شده در تغییر طعم ،بو و کیفیت چاشنی ها و ادویه جات به کار برده شده، تاثیر می گذارد . بنابراین بهتر است چاشنی غذاهای را پس از خارج کردن غذا از فریزر و به هنگام گرم کردن آن اضافه کنیم . دمای غذا های پخته شده باید قبل از فریز شدن سرد شود. با قرار دادن ظرف غذا در آب خیلی سرد می توان دمای آن را کاهش داد . همچنین غذا را به مقدار مورد نیاز در ظروف مختلف بسته بندی و فریز کنید.

زمان نگهداری انواع مواد غذایی در یخچال و فریزر

نگهداری گوشت قرمز

تا 2 روز می توان از گوشت قرمز درون یخچال نگهداری کرد. گوشت قرمز را می توان 4 تا 12 ماه در فریزر سالم نگاه داشت . علاوه بر آن گوشت پخته شده را تا 4 روز در یخچال و 2 تا 6 ماه در فریزر می توان نگهداری کرد .

گوشت های چرخ کرده

گوشت چرخ شده گاو ، گوسفند و مرغ نیز مانند گوشت خام قرمز می توان تا دو روز در یخچال و به مدت سه تا چهار ماه در فریزر نگهداری کرد. گوشت چرخ کرده به سرعت در یخچال فاسد می شود و باید در نگهداری آن دقت بیشتری کرد.

گوشت های مخصوص ناهار و هات داگ

گوشت های مخصوص ناهار و هات داگ بسته بندی شده را می توان تا دو هفته در یخچال سالم نگهداری کرد. البته پس از باز نمودن سته بندی باید در عرض سه تا پنج روز مصرف شوند. فراورده های گوشتی تا دو ماه در فریزر سالم می مانند.

زمان نگهداری انواع مواد غذایی در یخچال و فریزر2

تخم مرغ را چگونه می توان نگهداری نمود ؟

تخم مرغ خام را می توان تا یک ماه در یخچال نگهداری کرد. اما تخم مرغ پخته شده باید تا یک هفته مصرف شود. هرگز تخم مرغ سالم را در فریزرنگهداری نکنید، زیرا سرما حجم آن را زیاد کرده و می شکند. زرده و سفیده تخم مرغ را از پوست خارج کرده وکمی نمک به آن اضافه کنید، پس از هم زدن در فریزر نگهداری کنید. سفیده تخم مرغ بدون زرده را می توان تا یکسال به صورت منجمد نگهداری کرد.

تخم مرغ سرخ شده و سفیده و زرده تخم مرغ جدا شده از هم را می توان دو تا چهار روز در یخچال نگه داشت.

نگهداری انواع سالاد
3 تا 5 روز برای نگهداری سالادهای مختلف مخصوص انواع وعده های غذایی مانند مرغ، ماهی تن، تخم مرغ و یا سالاد ماکارونی کافی است و نباید در فریزر قرار گیرند.

لبنیات
برای نگهداری غذاهای لبنی مثل شیر، ماست، پنیر و کره، از تاریخ انقضاء درج شده روی بسته بندی آن استفاده کنید . برخی از محصولات لبنی مانند شیر، به مدت دو یا سه هفته و پنیر و شیر سویا تا چند ماه در یخچال سالم می مانند . اما بهتر است شیر و خامه را 1 تا 5 روز بعد از حداکثر زمان فروش نگه دارید. مدت زمان نگهداری ماست نیز 7 تا 10 روز بعد از تولید می باشد . اگر شیر یا ماست بیش از دو ساعت در هوای آزاد نگه داری شوند باید آن ها را دور ریخت.

کدام یک از مواد خوراکی نباید در یخچال نگهداری شوند ؟

هندوانه
هندوانه تا زمانیکه برش داده نشده باشد باید خارج از یخچال مانند روی پیشخوان قرار داده شود تا بهتر و سالمتر بماند . نگهداری هندوانه در هوای آزاد موجب حفظ میزان زیادی از آنتی اکسیدانهای موجود در آن می شود . هندوانه را پس از برش دادن با لفافه ای بپوشانید و سپس درون یخچال قرار دهید تا طعم و مزه سایر مواد غذایی را جذب نکند و تازگی خود را از دست ندهد .

عسل
قرار دادن عسل در یخچال موجب متبلور شدن و سفتی آن می شود .برای داشتن عسلی نرم و روان بهتر است آن را خارج از یخچال نگهداری کنید .

قهوه
بهترین روش نگهداری از قهوه ، قرار دادن آن درون یک ظرف در بسته و بدون منافذ است. نگهداری قهوه در یخچال باعث از بین رفتن طعم و بوی آن می شود و با بالا رفتن سرعت تقطیر قهوه موجب خرابی آن می گردد . رطوبت برای پودر و دانه های قهوه مناسب نیست و کاهش کیفیت قهوه را در پی خواهد داشت.

کدو حلوایی
نگهداری کدو حلوایی درون یخچال موجب جذب رطوبت و فساد می شود. محل نگهداری کدو حلوایی باید خشک باشد نه مرطوب، جایی مانند آشپزخانه و زیر زمین محل مناسبی می باشد. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت بهتر است قطعه ای مقوا زیر آن قرار دهید.

شکلات صبحانه
زمانی که شکلات صبحانه در یخچال نگهداری می شود سفت شده و طعم و مزه آن تغییر پیدا می کند .بهترین مکان برای نگهداری شکلات صبحانه داخل کابینت و یا روی میز آشپزخانه است .

روغن زیتون
محل نگهداری روغن زیتون باید تاریک باشد. به همین دلیل شیشه های حاوی روغن زیتون اغلب به رنگ تیره تولید می شوند. با وجود تاریک بودن یخچال در زمان بسته ماندن ، سرما موجب سفت و جامد شدن روغن زیتون می شود همچنین در طعم و مزه روغن زیتون کاملا بکر و خالص نیز تاثیر می گذارد بنابراین بهتر است در داخل محیطی تاریک و بدون نورمانند داخل کابینت نگهداری کنید.

گیاهان معطر
به تصور اغلب افراد نگهداری گیاهان معطر تازه مانند نعناع، جعفری و ریحان و…در یخچال موجب ماندگاری بیشتر می شود. اما این فکر اشتباه است چرا که این نوع گیاهان در یخچال رطوبت را جذب می کنند. بنابراین برای نگهداری بهتر، انتهای آنها را با قیچی بچینید و در یک شیشه آب در محلی خشک قرار دهید.

گوجه فرنگی
بسیاری از مردم گوجه فرنگی را در یخچال نگه داری می کنند . این کار علاوه بر اینکه طعم آن را از بین می برد باعث تجزیه مولکولهای گوجه فرنگی شده و پوست آن را زبر و لکه دار می کند . بهتر است هربار مقدار کمی خریداری کنید تا سریع و تازه مصرف شود و ظرف حاوی گوجه فرنگی را کنار لبه پنجره قرار دهید.

نان
نگهداری نان در یخچال باعث می شود که خشک و بیات شود. بهتر است نان به صورت تازه مصرف گردد و برای نگهداری طولانی مدت ، نان را در فریزر قرار دهید .

تن ماهی کنسروشده
محل نگهداری تن ماهی کنسرو شده ، انباری و یا کابینت آشپزخانه است. نگهداری در یخچال موجب زنگ زدن و کاهش کیفیت آن می شود. نگهداری در جای خشک موجب ماندگاری تن ماهی تا 5 سال می شود . در صورت باز شدن درب قوطی ، باید تمام محتویات آن را در ظرف دیگری خالی کرده و در یخچال نگهداری کنید ، همچنین هرچه زودتر آن را مصرف نمایید.

سیب زمینی
انباری و زیرزمین محلی مناسب برای نگهداری سیب زمینی است. قرار دادن آن در یخچال موجب می شود که نرم و شل شده و نشاسته موجود در آن تجزیه شود.

  • پیاز
  • خیارشور
  • سیر
  • سس کچاپ و سس های تند
  • انواع ادویه
  • موز
  • سیب از دیگر موادی هستند که توصیه میشود در یخچال نگهداری نشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *