تمیز کردن لکه های دور شومینه با محلول خانگی

تمیز کردن لکه های دور شومینه با محلول خانگی

روشن کردن شومینه با اینکه خانه را گرمتر می کند اما اثر دوده ای بر دیوار ها می گذارد که به راحتی پاک نمی شود اما راه حلی وجود دارد که تمیزکردن این دوده ها را بسیار آسان می کند.

نحوه پاک کردن کامل دوده های چسبیده به اطراف شومینه

شومینه یکی از قسمت هایی از منزل است که بیش از بقیه در معرض دوده و آلودگی می باشد. مشکل اینجاست که کثیفی را به طور کاملا نشان می دهند و از بین بردن آن ها بسیار سخت می باشد . حال در این مقاله از نیکان پلاستیک راه های موثر و مفیدی را به شما معرفی می کنیم که از طریق آن ها بتوانید آلودگی ها و دوده های چسبیده به اطراف شومینه را از بین ببرید .

قبل از اقدام به هرگونه پاکسازی ، با یک خاک انداز تمام خاکسترها را بردارید و آن ها را در یک کیسه بریزید و هرگونه آلودگی باقیمانده را با جارو برقی و جاروی معمولی بگیرید .

مراقب باشید که آلودگی های چسبیده به جاروی معمولی به جای دیگر نریزند و سریعا آن را بشویید . حال یک حوله تمیز را برای نهایی کردن زدودن گرد و غبار روی این سطوح بکشید و حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید . بهتر است که چشمان خود را نیز بپوشانید .

تمیز کردن لکه های دور شومینه با محلول خانگی

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

  • سرکه
    هشدار :اگر عمر شومینه شما بیش از 20 سال است حتما از یک شوینده و پاک کننده ای استفاده کنید که سایندگی کمتری نسبت به سرکه ایجاد می کند .

روش کار

آب و سرکه را به اندازه مساوی در یک قوطی اسپری بریزید و سپس آن را به یک اسفنج تمیز اسپری کنید و به شومینه بزنید یا این که اسپری را مستقیما به آجرهای شومینه بزنید . همانظور که آجرها خیس هستند ، اسپری دوم را بزنید و با استفاده از یک فرچه این خیسی و رطوبت را به صورت دورانی پخش کنید .

بهتر است که از جوش شیرین و آب هم استفاده کنید تا میزان اسیدی بودن سرکه کاهش پیدا کند و به آجرهای شومینه آسیب وارد نشود .

  • جوش شیرین و مایع ظرفشویی

روش کار

2 الی 3 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با نصف فنجان جوش شیرین ترکیب کنید تا حالتی خمیری پیدا کند . نباید غلظت این ترکیب را بیش از حد غلیظ کنید تا بتوانید آن را به راحتی روی دیوار شومینه پخش کنید و اگر بیش از حد سفت و غلیظ شد، دو قاشق دیگر مایع ظرفشویی را اضافه کنید و سپس فرچه را وارد این خمیر کنید و به صورت دایره ای روی دیوار شومینه بکشید .

از ضربه زدن اجتناب کنید و اجازه دهید که ترکیب چند دقیقه ای روی دیوار بماند و بعد آن را با آب گرم بشویید و در صورت نیاز دوباره این فرآیند را تکرار کنید .

زیر سقف شومینه را نیز می توانید بعد از اتمام اقدامات بالا تمیز کنید و همچنین یک دستمال ضخیم و بزرگ را زیر شومینه قرار دهید تا آب اضافی آن روی دستمال بچکد .

  • فسفات تری سدیم

قبل از هر اقدامی یک دستکش را به دست کنید و یک چهارم فنجان تری سدیم را با دو گالون آب گرم ترکیب کنید که این ترکیب می تواند مناطق سفت و سخت را از آلودگی پاک کند و یک نوع ماده قلیایی است که چربی ها را از بین می برد .

یک فرچه را داخل این ترکیب کنید و با حرکات دایره ای شکل ، اسکراب کردن را آغاز کنید . طاقچه بالای بخاری را نیز با این روش پاکسازی کنید و می توانید به جای فرچه از اسفنج استفاده کنید . بعد از اتمام کار یک اسفنج تمیز را داخل آب کنید و به آجرها بزنید و تا جایی که دوده ها وجود دارند ، این کار را انجام دهید .

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *