بهترین روش‌های خانگی برای از بین بردن حشرات و پشه های گلدان

بهترین روش‌های خانگی برای از بین بردن حشرات و پشه های گلدان

اگر شما هم در خانه از گیاهان نگهداری می‌کنید، حتما با مشکل حضور حشرات و پشه‌های درون و اطراف آنها مواجه هستید. پشه و حشراتی که از برگ‌های گیاهان شما تغذیه می‌کنند اعصاب‌خرد‌کن‌اند و ممکن است آسیب‌هایی جدی نیز به گیاهان بزنند. در این مقاله از وب سایت نیکان پلاستیک می‌خواهیم چند روش خانگی برای از بین بردن حشرات و پشه‌ های گلدان و باغچه‌ پیشنهاد دهیم. با ما همراه باشید.

روشهای خانگی برای از بین بردن پشه های گلدان

۱. آب و مایع ظرف‌شویی

تعداد ۵ قاشق مایع ظرف‌شویی را با ۴ فنجان آب مخلوط کنید، در اسپری بریزید و گیاهتان را با این محلول اسپری کنید. این مایع اجازه نمی‌دهد آب به شته‌ها و کنه‌ها برسد و به‌تدریج حشرات را از بین می‌برد.

بهترین روش‌های خانگی برای از بین بردن حشرات و پشه های گلدان

۲. روغن درخت چریش

این روغن از دانه‌های درخت چریش گرفته می‌شود که بومی هند است و آفت‌کشی طبیعی برای ازبین‌بردن پشه‌ها، کنه‌ها، شته‌ها و دیگر حشرات و نرم‌تنان کوچک است. شاید در خانۀ هر کسی پیدا نشود، اما می‌توانید این روغن را از عطاری‌ها یا فروشگاه‌های روغن‌های طبیعی بخرید.

۳. اسپری پیراتروم

این آفت‌کشِ طبیعی از گل‌های خشک داوودی گرفته می‌شود. پودر آن را با آب و مایع ظرف‌شویی مخلوط کنید و در ظرف اسپری بریزید. اسپری پیراتروم حشرات بالدار را در لحظه از بین می‌برد. خیلی از شرکت‌های کنترل آفت از آن برای کنترل پشه‌ها استفاده می‌کنند.

۴. نوشیدنی مالت

ماء‌الشعیر را حلزون‌ها و حشراتی مانند آنها هم دوست دارند! مقداری ماء‌الشعیر در نعلبکی بریزید و در کنار گلدان بگذارید؛ پشه‌ها جذب آن می‌شوند و از برگ‌ها و ریشه‌های گیاهتان دور می‌مانند. می‌توانید از آب انگور یا گریپ‌فروت هم استفاده کنید.

۵. سیر

بوی تند سیر حشرات را دور می‌کند. یک حبه سیر در خاک گلدان بگذارید تا حشرات را از گیاهتان دور نگه دارد. حتی حشرات هم از بوی سیر نفرت دارند.

۶. اسپری فلفل

مقدار ۶ قطره مایع ظرف‌شویی، ۳ لیتر آب و ۲ قاشق غذاخوری فلفل قرمز را باهم مخلوط کنید و در ظرف اسپری بریزید و با آن گیاهتان را اسپری کنید. فلفل سیاه، چیلی، زنجبیل و پاپریکا هم مفیدند؛ زیرا حاوی کپسایسین (Capsaicin) هستند که شته‌ها و دیگر حشرات را دور می‌کند.

۷. اسپری آب گیاهی

روغن‌ مریم گلی، آویشن، ریحان، رزماری، نعناع، سداب و اسطوخدوس بعضی از حشرات را دور می‌کنند. برای درست‌کردن اسپری، برگ‌های خرد‌شدۀ این گیاهان را در سطلی از آب از شب تا صبح بخیسانید و سپس آبکشی کنید. همچنین می‌توانید روغن‌های این گیاهان را با آب مخلوط کنید. به‌علاوه، می‌توانید این گیاهان را در حیاطتان بکارید تا حشرات موذی را دفع کنند.

بهترین روش‌های خانگی برای از بین بردن حشرات و پشه های گلدان

۸. اسپری الکل

یک یا دو فنجان الکل طبیِ ۷۰ درصد را با حدود یک لیتر آب مخلوط کنید. این محلول پشه‌ها و حشرات را از گیاهان خانگی دور می‌کند.

۹. نیکوتین

برای دورکردن حشراتی که برگ می‌جَوند، چای نیکوتین درست کنید. برای تهیه چای نیکوتین، ۱ فنجان تنباکوی خشک را با حدود ۳٫۵ لیتر آب گرم و یک‌چهارم قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی مخلوط کنید. بعد از ۳۰ دقیقه، تفاله‌ها را جدا و محلول را مستقیم روی برگ‌ها اسپری کنید.

۱۰. آب
اسپری‌کردن آب با قدرت فراوان حشرات و پشه‌ها را از گیاهان خانگی دور می‌کند.

پیشگیری از جمع‌شدن حشرات و پشه‌ها در گلدان و گیاهان خانگی

قبل از اینکه به فکر از بین بردن پشه های گلدان و حشرات گیاهان خانگی باشید، می‌توانید از به‌وجودآمدن آنها پیشگیری کنید. در ادامه، چند روش برای پیشگیری از تجمع حشرات در اطراف و داخل گلدان پیشنهاد می‌دهیم.

هنگام خرید، گیاهان را با دقت بررسی کنید

بهترین راه برای جلوگیری از رشد آفت‌ها روی گیاهانتان این است که گیاهان آفت‌زده را اصلا به خانه نیاورید. وقتی می‌خواهید گیاهی را بخرید، با دقت برگ‌ها را نگاه کنید تا مطمئن شوید هیچ نوع حشره، پشه یا شته‌ای روی آن نیست. زیر برگ‌ها را به‌خوبی نگاه کنید و به‌دنبال رگه‌های سفید یا قهوه‌ای یا نقطه‌های قرمز باشید. سپس، محل رویش برگ‌ها را روی شاخه خوب نگاه کنید و ببینید آیا اثری از حشره یا پشه می‌بینید یا نه. در پایان، انگشتتان را در خاک گلدان فرو کنید و به‌دنبال حشرات سیاه‌‌رنگِ مگس‌مانند بگردید.

قبل از اینکه گیاهان را از فضای خارجی خانه به داخل بیاورید، آنها را خوب بررسی کنید
خیلی از افراد دوست دارند در بهار و تابستان گیاهانشان را بیرون از خانه بگذارند تا خوب آفتاب بگیرند. متأسفانه این کار احتمال آوردن آفت‌ها به درون خانه را افزایش می‌دهد. قبل از اینکه گیاهانتان را برای پاییز و زمستان داخل خانه بیاورید، با دقت به‌دنبال آسیب یا آفت در آنها باشید. علاوه بر برگ‌های زرد و آویزان، مراقب برگ‌های لک‌دار یا تغییرشکل‌یافته هم باشید. همچنین ببینید آیا زیر ساقه‌ها تارعنکبوت وجود دارد یا خیر. اگر گیاه آفت‌داری به درون خانه بیاید، آفت‌ها فورا از آن گیاه به گیاهان سالم سرایت می‌کنند.

به گیاهان زیاد آب ندهید

یکی از بزرگ‌ترین عواملی که پشه‌ها را به گیاهان خانگی جذب می‌کند رطوبت زیاد است. پشه‌ها ترجیح می‌دهند در خاک مرطوب تخم‌گذاری کنند؛ بنابراین زیاد آب‌دادن به گیاهان، محیط مطلوبی برای آنها فراهم می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *