انواع جنس لکه‌ها و روش لکه‌بری آن‌ها

انواع جنس لکه‌ها و روش لکه‌بری آن‌ها

در خانه‌های ما هر لحظه ممکن است مواد غذایی یا هر ماده دیگری روی فرش‌های ما ریخته شود و لکه‌هایی را روی آن‌ها ایجاد کند.

این موضوع می‌تواند بسیار نگران‌کننده و عذاب‌آور باشد. لازمه اینکه بتوانیم به خوبی یک لکه را پاک کنیم، این است که جنس آن را به خوبی بشناسیم.

به همین دلیل ما سعی می‌کنیم در این مقاله از نیکان پلاستیک به بررسی متداول‌ترین جنس لکه‌ها که ممکن است روی فرش‌های شما ایجاد شود، بپردازیم. از انواع لکه‌ها می‌توان به لکه‌های محلول در آب، لکه‌های حاصل چربی و روغن، موم و صمغ، رنگ‌ها، لکه‌های حاصل از حیوانات و براق کننده‌ها اشاره کرد.

لکه‌های محلول در آب

لکه‌های محلول در آب مقدار زیادی از لکه‌های فرش‌ها و قالیچه‌ها را شامل می‌شوند. این لکه‌ها شامل نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه، آب میوه و شیر هستند و همچنین شامل جوهر، گِل و خاک و رنگ می‌باشند. لکه‌های محلول در آب به طور معمول در اتاق پذیرایی یا اتاق خواب مشاهده می‌شوند، زیرا هر دو جزء اتاق‌هایی هستند که افراد به طور متداول در آن‌ها راه می‌روند.

ساده‌ترین لکه‌ها برای پاک کردن، لکه‌های محلول در آب هستند. برای این که بتوانید این نوع لکه‌ها را به سادگی و راحتی به بهترین شکل پاک کنید، باید تا زمانی که تازه هستند اقدام کنید. البته اگر چنین لکه‌هایی بر روی فرش قرار گیرند، شما می‌توانید پس از آن که قطعات جامد روی آن را جدا کردید، با استفاده از کمی آب، آن‌ها را به طور کامل پاک کنید. بهتر است که در هنگام لکه‌بری از یک دستمال تمیز استفاده کنید و از لبه‌های بیرونی لکه به سمت داخل آن بکشید و مالش دهید. سپس اگر بتوانید محلول رقیق از آب و شوینده‌هایی مانند صابون را داشته باشید، می‌توانید لکه را بسیار بهتر پاک کنید.

انواع جنس لکه‌ها و روش لکه‌بری آن‌ها

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

لکه‌های چربی و روغنی

تصور بیشتر مردم نسبت به لکه‌ها، همین لکه‌های چربی و روغنی است. لکه‌های روغنی بسیار متداول هستند و از بین بردن آن‌ها دشوارتر از لکه‌های محلول در آب است. لکه‌های روغنی شامل روغن‌های پخت و پز، چسب‌ها، برخی از مداد رنگی‌ها، مواد پولیش و آرایشی، موم‌ها، کره، شیر وشیره‌های گوشت هستند.

از بین بردن لکه‌های روغنی می‌تواند بسیار دشوار باشد زیرا چربی‌ها و روغن‌ها به طور طبیعی به سایر چربی‌ها، روغن‌ها و مواد دیگر مانند گرد و خاک می‌چسبند. اگر فرش‌های شما از الیاف مصنوعی ساخته شده باشند، این نوع لکه‌ها به الیاف حاصل از نفت موجود در فرش می‌رسند و با آن‌ها ترکیب می‌شوند،معمولا می‌توانید یک ماده شوینده لکه‌بر با پایه چربی یا روغن را با همان صابون رقیق با آب ترکیب کنید و ماننده لکه‌های محلول در آب آن را از بین ببرید. در غیر این صورت باید از روش‌های خاص‌تر استفاده کنید.

برای رفع لکه مواد چرب از جمله مداد شمعی و موادی همچون قیر ابتدا مقداری حلال غیر چرب که زود خشک نمی‌شود بر مقداری پنبه مرطوب بریزید و آن را آرام روی لکّه قرار دهید. به این ترتیب، مقداری از ذرات جذب پنبه وحلّال روی آن می‌شود. این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا تمام لکّه از بین برود. سپس محل را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید

موم و صمغ (آدامس و واکس)

اگر موم یا صمغ به فرش نفوذ کرد باید هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا از نفوذ آن‌ها در بافت فرش جلوگیری شود، به خصوص اگر یک فرش بافت عمیق و پر پشم داشته باشد. اگر این مواد در هنگام لکه‌بری بیشتر درون فرش نفوذ کنند، می‌توانند به شدت به فرش آسیب بزنند.

راه رفع موم یا صمغ، صبر زیاد و مقداری یخ است. موم یا صمغ را با یخ بپوشانید و بگذارید تا منجمد شود. این کار می‌تواند حدود ۲۰ دقیقه یا بیشتر طول بکشد. وقتی موم یا صمغ یخ زد، به آرامی شروع به کندن ماده از روی فرش کرده و از لبه‌های بیرونی شروع کنید. اگر باز هم مقداری موم باقی ماند، دستمالی را بیابید که مقاومت داشته و به راحتی به آهن داغ نمی‌چسبد.

آهن را روی حرارت متوسط قرار دهید، حوله را روی موم قرار دهید و آهن را فقط برای چند ثانیه روی حوله بگذارید و اجازه دهید گرمای آهن باقیمانده موم را به حوله بکشد. این روند را با یک قسمت تمیز حوله تکرار کنید تا تمام موم از بین برود.

لکه شمع بر روی فرش، موکت و سطوح بافت دار

ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافین سخت شده را بردارید، سپس کاغذ مومی (روغنی) و یا دستمال حوله‌ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکه حاصل از پارافین قرار دهید. حال اتو را در درجه گرم تنظیم کرده و بر روی سطح کاغذ چندین بار حرکت دهید. حرارت ناشی از اتو، پارافین‌های باقی مانده در میان بافت‌ها را آب کرده و جذب کاغذ می‌کند.

لکه انواع رنگ‌ها

رنگ‌ها انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع‌شان می‌توانند لکه‌های مختلفی را بر روی اجسام مختلف مانند فرش ایجاد کنند. بنابراین هر یک از انواع رنگ‌ها به روش خاصی برای پاک شدن از روی فرش نیاز دارند. ممکن است رنگی که بر روی فرش خانه شما ریخته می‌شود رنگ فلز باشد که به سختی می‌توان آن را پاک کرد یا رنگی باشد که بر روی سطوح چوبی پاشیده می‌شود. برخی از انواع رنگ‌ها نیز وجود دارند که حتی به آسانی لکه‌های محلول در آب از روی فرش‌ها پاک می‌شوند.

لکه‌های حیوانات خانگی

انسان‌ها تنها کسانی نیستند که می‌توانند فرش‌ها یا قالیچه‌های شما را لکه‌دار کنند. حیوانات خانگی، به ویژه سگ‌ها و گربه‌ها، اغلب می‌توانند باعث لکه‌ها شوند. زمانی‌که حیوانات خانگی به تازگی خریداری شده‌اند و هنوز جای خود را به خوبی نمی‌شناسند، تا زمانی که نسبت به شرایط سازگار شوند، ممکن است منجر به ایجاد لکه‌ها شوند.

هنگامی که صحبت از بین بردن لکه‌های حیوانات خانگی از فرش می‌شود، ابتدا باید کثیفی اولیه را برداریم. رطوبت اضافی را با یک حوله تمیز جذب کنید تا تقریبا خشک شود و هرگونه باقیمانده جدا شود. اگر لکه قبلا خشک شده است، ابتدا آن را مرطوب کنید سپس آن را تمیز کنید.

انواع جنس لکه‌ها و روش لکه‌بری آن‌ها

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

دوم، بو را خنثی کرده و یک چهارم فنجان سرکه را با یک چهارم آب گرم مخلوط کنید. آب را بر روی محل لکه اسپری کنید و بگذارید چند دقیقه قبل از خشک شدن، خیس بماند. محلول سرکه با نفوذ در بافت فرش به مرور لکه و بو را از بین می‌برد.

لکه‌های براق‌کننده‌ها

لکه‌های براق‌کننده در واقع موادی هستند که برای براق کردن سطوح فلزی یا چوبی و جلا دادن به آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لکه چایی

لکه‌های چای بر روی فرش می‌تواند به زیبایی آن و همچنین به زیبایی نما کلی خانه و دکوراسیون منزل شما لطمه وارد کند. لکه‌های زننده‌ای که می‌تواند بو نم نامناسبی را در آن قسمت از خانه ایجاد کند.

نحوه پاک کردن لکه چای از فرش با جوش شیرین

برای پاک کردن لکه چای با جوش شیرین به یک فنجان جوش شیرین، یک پارچه مرطوب یا جذب کننده و یک ظرف نیاز داریم. سپس نیاز است تا مراحل زیر را طی کنیم:

۱- یک فنجان جوش شیرین را درون ظرف بریزید.
۲ -دستمال مرطوب را به جوش شیرین آغشته کنید.
۳- دستمالی که آغشته به جوش شیرین است و در واقع جوش شیرین آن را فراگرفته، محکم در اطراف و روی محل لکه فرش فشار و مالش دهید.
۴- حال با آب سرد آن قسمت را به خوبی بشویید.
۵- آن قسمت را با پارچه تمیزی خشک کنید.
۶- مراحل قبل را تکرار کنید و هر بار با آب سرد به خوبی بشویید و آن را با پارچه تمیز دیگری خشک کنید؛ چندین بار این کار را تکرار کنید تا لکه به‌خوبی پاک شود.

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *